Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu

Poznawali Polskę

Dzięki pozyskanej dotacji z programu”Poznaj Polskę” uczniowie naszej szkoły w dniach 01-03.06.2022 pod opieką nauczycieli:Anny Horały, Doroty Milian i Krzysztofa Krystka udali się na planowaną od wielu miesięcy wycieczkę do Krakowa, Zakopanego i Wieliczki, w której wzięło udział 35 uczniów.

Zbiórkę przed szkołą wyznaczono na 6.30 i wszyscy stawili się na nią punktualnie. Wyjechaliśmy zgodnie z planem o godzinie siódmej. Podróż umilało wspólne śpiewanie oraz obserwacja widoków i komentowanie Pani przewodnik, która opowiadała ciekawe historie o każdym z mijanych obiektów zza okna autokaru.

Do Krakowa dojechaliśmy na godzinę dwunastą. Na początku szlaku udaliśmy się na wycieczkę po Wawelu. Przewodnik interesująco opowiadała historię tego miejsca, opisywała budynki, ich wnętrze oraz architekturę. Mówiła, też o elementach kultury średniowiecznej. Okazała się znakomitym gawędziarzem i świetnym znawcą tematu. Potrafiła zainteresować nas historią! Odwiedziliśmy z nią Katedrę Mariacką i przeszliśmy średniowieczną ulicą od Domu Długosza aż po rynek, największy w Europie, liczącym 4 ha, na którym stoi wieża, pozostałość po ratuszu.

Po wizycie w Krakowie wyruszyliśmy do Zakopanego, miejsca zakwaterowania, w którym zjedliśmy smaczną kolację.

Czwartek upłynął pod znakiem pokonywania szlaków górskich i przejścia Dolina Kościeliską.
Nie zrobiła na młodzieży większego wrażenia długość i trudność trasy, jaką miała do pokonania . Widoki, świeże powietrze oraz opowieści przewodnika były tak samo okazałe, jak cały Tatrzański Park Narodowy, co dobrze widać na zdjęciach…
W górach spędziliśmy kilka godzin, by potem odwiedzić słynne zakopiańskie Krupówki, na których uczniowie mieli czas na zakup pamiątek lub skorzystanie z dostępnych tam atrakcji. Wieczorem po smacznej kolacji wszyscy byli bardzo zmęczeni.
Trzeci dzień wycieczki, piątek upłynął na przedpołudniowej podróży z Zakopanego do Kopalni Soli w Wieliczce, do której dotarliśmy o godz.15.00. Podzieleni na dwie grupy pod okiem przewodników udaliśmy się szlakiem sztolni, aby poznać tajemnice znanej kopalni. Uczniowie odwiedzili kaplicę św. Kingi, Muzeum Żup Solnych oraz mieli okazję stać się bohaterami grupowego zdjęcia wykonanego przez miejscowego fotografa.

Kilkoro uczniów otrzymało drobne upominki w postaci fragmentów skał solnych, a cała grupa, szczęśliwie kończąc zmagania dotarła na miejsce zbiórki i udała się w drogę powrotną do domu.

Pozytywne wrażenia ze strony uczestników wycieczki, uśmiech na twarzy i bardzo głośny śpiew wraz z nauczycielami, skutkujący zdartym gardłem podczas drogi powrotnej, najlepiej oddaje nastroje, jakie wszyscy przywieźliśmy ze sobą do domu. Dziękujemy wszystkim za ten wspólnie spędzony wspaniale czas.