Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu

Sukces pani Karoliny Klimańskiej w konkursie dla nauczycieli

Liga Ochrony Przyrody w ramach realizowanego projektu pod nazwą „Mała retencja - więcej wody dla przyrody”, ogłosiła na swoim portalu (https://www.lop.org.pl) Ogólnopolski Konkurs skierowany do nauczycieli. Pośród najlepszych projektów z całej Polski znalazł się ten przygotowany przez naszą nauczycielkę matematyki i równocześnie członkinię Ligi Ochrony Przyrody Karolinę Klimańską.

Regulamin konkursu - projekt scenariuszy

Ogólnopolski Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Po szczegółowym zapoznaniu się z projektami scenariuszy, które napłynęły z całej Polski, Szanowne grono Jury wyłoniło 15 najlepszych projektów.

Lista nagrodzonych

 Na początku pani Klimańska zastanawiała się nad tym, jak zajęcia z matematyki odnieść do małej retencji. Bo na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że konkurs został przeznaczony dla geografów. A cała koncepcja wykreowała się nieoczekiwanie – podczas codziennego przemierzania na rowerze Rezerwatu Przyrody „Stawy Milickie”. To przyroda obserwowana z roweru podpowiedziała, że przecież w programie nauczania matematyki dla klasy pierwszej znajduje się pojęcie procentu. Dodatkowe wskazówki przekazał p. Klimańskiej Żubr – Godło Ligi Ochrony Przyrody. Tego Żubra p.Klimańska przytwierdziła do swoich kamizelek odblaskowych. P. Klimańska podkreśla, że dla Niego istniało tylko jedno miejsce na kamizelkach odblaskowych, to jest tuż nad sercem.


 Poniżej znajdują się wybrane fragmenty projektu.

Konkurs dla nauczycieli: Projekt scenariusza zajęć lekcyjnych dla młodzieży szkolnej

Autor: Karolina Klimańska – nauczyciel matematyki i jednocześnie członek Ligi Ochrony Przyrody

Placówka: Zespół Szkół imienia Tadeusza Kościuszki w Miliczu, ulica Trzebnicka 4, 56-300 Milicz

Oddział: Klasa 1THI (pierwsza technikum kształcąca w zawodach technik hotelarstwa i technik informatyk)

 Przedmiot: Matematyka

 Potrzebne materiały: Komputer z dostępem do Internetu, rzutnik

Temat lekcji:

Procent – zapoznanie z pojęciem na podstawie matematyczno-statystycznego opisu Rezerwatu Przyrody „Stawy Milickie” jako przykładu małej retencji wodnej w systemie wodnym województwa dolnośląskiego i Polski.

Plan lekcji

1. Pojęcie procentu.

2. Powszechność stosowania obliczeń bazujących na procencie, w tym w Głównym Urzędzie Statystycznym do rozważania różnorodnych aspektów życia społeczno-gospodarczego każdego Polaka oraz ukazywania stanu środowiska naturalnego w Polsce.

3. Rezerwat Przyrody „Stawy Milickie” jako przykład małej retencji wodnej w systemie wodnym województwa dolnośląskiego i Polski – opis matematyczno-statystyczny wykorzystujący procent.

4. Wnioski oparte na procencie odnośnie Rezerwatu Przyrody „Stawy Milickie” jako przykładu małej retencji wodnej.

W Polsce okresowo borykamy się z problemami suszy. W pierwszym rzędzie bardzo negatywnie wpływa to na rolników i sadowników. A problemy z uprawami oznaczają wzrost cen żywności. Istotne stają się więc działania podejmowane w ramach małej retencji.

Jakie jest zatem znaczenie Rezerwatu Przyrody „Stawy Milickie” w działaniach na rzecz gromadzenia zasobów wody z punktu widzenia naszego województwa dolnośląskiego, ale również patrząc przez pryzmat wszystkich Polaków?

W poszukiwaniu odpowiedzi stają się zasadnicze obliczenia z wykorzystaniem informacji GUS oraz naszego procentu/odsetka/ udziału.

Spróbujmy rozważyć pewne wspomagające pytania.

Pytania do lekcji 

Nasza lekcja udowadnia, że matematyka pozwala na opisywanie różnorodnych kwestii, w tym tych odnoszących się do środowiska przyrodniczego. Zatem w rzeczy samej matematyka w pełni zasługuje na uznanie za królową nauk oraz przy tym sensowne jest wyróżnianie nauk matematyczno-przyrodniczych. Znajdujące się bowiem w podstawie programowej z matematyki dla klasy pierwszej szkoły średniej zapoznanie się z pojęciem procentu doprowadziło do matematyczno-statystycznego opisu Rezerwatu Przyrody „Stawy Milickie” jako przykładu małej retencji wodnej w systemie wodnym województwa dolnośląskiego i Polski.

 Warto podkreślić, że p. Klimańska podjęła pracę w ubiegłym roku szkolnym 2020/2021. I już jako stażystka wzięła udział w innym konkursie organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody.

 Regulamin konkursu Lasów Państwowych

Wtedy także koncepcja pracy wykreowała się podczas obserwacji przyrody z perspektywy roweru. I tak w opracowaniu Rowerowo-matematyczne patrole Lasów Państwowych p. Klimańska pisała między innymi na temat utworzonego „kącika bibliotecznego” w Naszej Bibliotece. Otóż z myślą o przekazywaniu wiedzy matematycznej, lecz również dotyczącej środowiska przyrodniczego, p. Klimańska nawiązała współpracę z Nadleśnictwem Milicz oraz zarazem z Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dom Drzewa z Wałkowej, będącymi częścią składową Lasów Państwowych. Poprosiła o materiały odnoszące się do przyrody. I właśnie te materiały zaczęła odkładać w Naszej Bibliotece, w której obok półki z publikacjami o środowisku naturalnym znajdują się książki z zakresu matematyki. W ten sposób poprzez utworzony „kącik biblioteczny” połączyła dwie pasje, którymi są matematyka i przyroda. Miała zamierzone, by tymi pasjami "zarażać" swoich uczniów.

 Kącik czytelniczy

P. Klimańska mówi, że miała dużo szczęścia, gdyż wyniki z dnia 14.01.2021 r. pokazały, że została Laureatem tego Ogólnopolskiego Konkursu Ligi Ochrony Przyrody oraz zarazem Lasów Państwowych. Dyplom za przygotowanie nagrodzonej pracy Rowerowo-matematyczne patrole Lasów Państwowych, podpisany przez Prezesa Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody, stanowi dowód zasadniczego faktu, że Szanowne Grono Jury czytało o Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Miliczu i nagrodziło inicjatywę „kącika bibliotecznego” oraz jednocześnie współpracy ze środowiskiem uczniów Szkoły.

Dyplon Karoliny Klimańskiej

Zatem wzięcie udziału dokładnie w dwóch konkursach i w każdym laureatka: 14.01.2021 r. i dokładnie rok później 14.01.2022. A równocześnie jest to zasadnicza promocja zarówno Naszej Szkoły, jak również Milicza oraz Rezerwatu Przyrody „Stawy Milickie” i szerzej – Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Bo przecież o Naszej Szkole będą czytać czytelnicy czasopisma „Przyroda Polska”.