Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu

W CZŁOWIEKU WIĘCEJ RZECZY ZASŁUGUJE NA PODZIW NIŻ NA POGARDĘ

W obecności wicestarosty powiatu milickiego Janusza Łabudy i przewodniczącej Rady Rodziców Ilony Prałat, w małej sali gimnastycznej Zespołu Szkół, odbyło się uroczyste pożegnanie tegorocznych absolwentów II LO i Technikum.

- Wasze pokolenie dorobiło się przydomka generacja Z. Ma to oznaczać, że od najmłodszych lat dzięki dostępowi do nowoczesnych technologii żyjecie w wirtualnym świecie, wszystko macie podane na tacy, wasze życie jest proste i bezproblemowe. No cóż, wydaje się, że jest to jeden najbardziej zafałszowanych stereotypów. – mówił dyrektor szkoły Ryszard Lech. - Przecież wy, wchodząc w dojrzałość, zetknęliście się ze zjawiskami, które przeorały świadomość o współczesnym świecie wszystkim, nie tylko wam: pandemia zamknęła was na dwa lata w domach i skazała na eksperymentalne nauczanie, a wojna w Ukrainie zmusiła do myślenia o podstawowych wartościach, ale też wydobyła niespotykaną empatię, bo nasza szkoła z wyjątkowym zaangażowaniem udzielała pomocy naszym sąsiadom: zebraliśmy mnóstwo darów, przygotowaliśmy mieszkanie dla rodziny, przyjęliśmy życzliwie uczniów z Ukrainy do swoich klas, obecnie uczy się tu 16 z nich.

Dyrektor Lech podkreślał, że pomimo wyjątkowego czasu nauka nigdy nie zeszła na dalszy plan, o czym świadczy fakt, że wśród absolwentów jest wielu laureatów konkursów i olimpiad oraz stypendystów premiera RP, marszałka i starosty.

- Generacja Z pójdzie za chwilę w świat. Wiecie już, że nikt wam niczego nie poda na tacy, a życie nie jest proste i bezproblemowe. Jest ciekawe i pełne wyzwań oraz otwarte na drugiego człowieka, a w ludziach, żeby zacytować Alberta Camusa, autora, nomen omen, „Dżumy” więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę. Stary mistrz zresztą przewidział już 80 lat temu, że na świecie zawsze będą wybuchały dżumy i wojny i ludzie zawsze będą nimi zaskoczeni. Ale najważniejsze, według niego, to tak żyć, żeby nigdy nie tchnąć dżumy w twarz drugiego człowieka – zakończył swoją przemowę dyrektor.

Uczniowie, którzy otrzymali świadectwo z wyróżnieniem, a ich rodzice listy gratulacyjne:

Miłosz Nogaj 4LO średnia 5,07-wzorowe, Patryk Gałka 4LO średnia 5,00-wzorowe, Julia Krawiec 5TE średnia 5,16-wzorowe, Natalia Brusiłowicz 5TE średnia 4,94-wzorowe, Oliwia Juskowiak 5TE średnia 4,94-wzorowe, Julia Szulgacz 5TE średnia 4,94-wzorowe, Weronika Piotrowska 5TE średnia 4,91-wzorowe, Nikola Krawczyk 5TE średnia 4,78-wzorowe, Dawid Fryziel 5TI średnia 4,77-wzorowe, Kacper Paź 5TI średnia 4,85-wzorowe, Michał Tyczyński 5TI średnia 5,28-wzorowe, Mikołaj Rudnicki 5TI średnia 5,38-wzorowe.

Ponadto nagrodzeni zostali uczniowie z wysokimi wynikami w nauce:

Wiktoria Pawlak średnia 4,56, Barbara Lech średnia - 4,44 (liceum ogólnokształcące), Joanna Solarczyk średnia 4,57, Klaudia Zduńska średnia 4,56, Julia Wolna średnia 4,5, Jędrzej Milian średnia 4,44 (technikum ekonomiczne), Wiktoria Romańczuk 4,69,Bartosz Błaszak 4,59,Miłosz Wojciechowski 4,46,Bartosz Smolnik 4,44, Wojciech Rząsa- średnia 4,45 (technikum informatyczne), Dawid Kasprzak średnia 4,52, Mateusz Wycisk średnia 4,46, Jakub Hofman średnia 4,45 Jakub Plewka średnia 4,45 (technikum hotelarskie i logistyczne).

Za osiągnięcia w sporcie zostali wyróżnieni: Oliwia Kulig, Jędrzej Milian, Mikołaj Kida, Mikołaj Sakałus, Kamil Urbański, Mateusz Stachowski, Szymon Musielak, Krystian Kamiński, Miłosz Michalak, Jakub Plewka, Miłosz Polit, Mateusz Tarka i Mateusz Wycisk. Nagrody wręczał im nauczyciel wychowania fizycznego Łukasz Lombarski.

Za działalność w wolontariacie wyróżnione zostały: Karolina Kraska, Weronika Gani i Monika Łęcka, a nagrody wręczała opiekunka wolontariatu Adriana Łukaszyk.

Za udział w inscenizacjach i konkursach historycznych nagrodzeni zostali: Filip Samól i Bartosz Błaszak, a nagrody w postaci książek i okazałych szabel wręczał ich opiekun, nauczyciel historii Łukasz Grzesiak.

Podziękowania za pracę na rzecz klasy i szkoły otrzymali rodzice: Sylwia Kural - Kulig, Dorota Biernat, Aneta Łęcka, Dorota Oko, Artur Wesołowski, Ewa Milian, Anna Rząsa i Agnieszka Wojciechowska.

O oprawę wokalną uroczystości zadbali: Zuzanna Horbik, Andrii Pavliv i Kamil Zatentowicz przy akompaniamencie Tadeusza Kuśnierza. Uroczystość prowadzili Malwina Drygas i Szymon Jerzak. Autorem zdjęć jest nauczyciel Dariusz Budnik.