Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu

NOWA PRACOWNIA HOTELARSKA

W ramach pierwszej i drugiej edycji unijnego projektu „Wysoka jakość kształcenia w powiecie milickim” w naszej szkole została utworzona specjalistyczna pracownia hotelarska w pomieszczeniach świetlicy szkolnej.

Podczas wakacji remontowano pomieszczenia świetlicy tak, aby ostatecznie uzyskać przestronną i nowoczesną kuchnię na kilkanaście stanowisk oraz pomieszczenie przypominające pokój hotelowy. Wcześniej hotelarze brali udział w takich szkoleniach, jak kelner, barista, barman oraz przygotowywanie potraw zgodnie z nowoczesnymi trendami w żywieniu. W poniedziałek 10 października w obecności: starosty Sławomira Strzeleckiego, wicestarościny Haliny Góry, kierownika wydziału oświaty Krzysztofa Firka oraz kadry kierowniczej Zespołu Szkół dyrektor Ryszard Lech dokonał oficjalnego otwarcia pracowni, przy okazji wręczając nagrody pracownikom: Piotrowi Ciesielskiemu i Franciszkowi Słockiemu za wykonane prace remontowe, w tym również poza godzinami pracy. Hotelarze popisywali się umiejętnościami tworzenia bezalkoholowych drinków i rozmaitego typu kaw.

Do pracowni zakupiono m. in.: specjalistyczne stoły do przygotowywania potraw, zmywarki, lodówkę, kuchenki elektryczne z piekarnikami, okapy, meble kuchenne ze zlewozmywakami, robota kuchennego, mikrofalówki, piekarnik przenośny, płytę indukcyjną, wolnowar, parowar, ekspres do kawy, czajniki bezprzewodowe, zestawy garnków, zestawy barmańskie,  blendery, zestawy sztućców stołowych i specjalnych, szklanki (do wody, wina, szampana, kawy latte ) filiżanki do kawy i herbaty, zestaw talerzy, zestawy do sushi, kafejki do kawy i spieniacze. Natomiast wyposażenie pokoju hotelowego to łóżko dwuosobowe, biurko, krzesło, pościel, narzuta na łóżko, wieszaki z bagażnikiem na walizkę, akcesoria do łazienki hotelowej, śmietnik, radio, sprzęt do sprzątania, atrapa okna.

Przypomnijmy, że wcześniej, w ramach tego samego projektu, szkoła została doposażona w sprzęt dydaktyczny za kwotę 335 tys. zł. Kupiono m. in. 114 komputerów stacjonarnych z profesjonalnym oprogramowaniem, 6 projektorów multimedialnych z ekranami, 7 drukarek laserowych i 1 sieciową, 20 telefonów internetowych i 20 słuchawek oraz kompletne wyposażenie pracowni logistycznej i ekonomicznej. W 7 naszych pracowniach komputerowych sprzęt został wymieniony na nowy, a znajdujące się tam dotychczasowe komputery posłużą jako materiał do praktycznej nauki w przedmiocie urządzenia techniki komputerowej. Dodatkowo 120 uczniów brało udział w szkoleniach: programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D, projektowanie grafiki komputerowej i prowadzenie obsługi biura. Czworo nauczycieli brało udział w szkoleniu programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D. Uczniowie uczestniczyli w płatnych stażach zawodowych w okresie wakacji.  Całkowita wartość obu projektów wyniosła 2 mln 200 tys.

Od roku 2022 natomiast szkoła realizuje trzeci projekt unijny na kwotę 1 mln 300 tys. dzięki któremu otrzyma nowoczesną pracownię samochodową.

Logo UE