Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki
III Edycja Dnia Profilaktyki Uzależnień i Promocji Zdrowia „Młodzi, świadomi – silni” za nami!
27 maja 2026 roku w godzinach 8.00–12.00 w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu odbyła się III Edycja Dnia Profilaktyki Uzależnień i Promocji Zdrowia pod hasłem „Młodzi, świadomi – silni”. Wydarzenie organizowane jest przez Dyrekcję Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Miliczu, z dyrektorem Ryszardem Lechem na czele, pedagoga szkolnego panią Katarzynę Lempach-Kowaluk, psychologa szkolnego panią Roksanę Drendę, pedagoga specjalnego panią Judytę Kocińską. W organizację aktywnie zaangażowali się również uczniowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką pana Radosława Szymanowskiego, pani Joanna Górniak, pan Krzysztof Gil oraz pani Anna Horała.
Celem inicjatywy jest promowanie zdrowego stylu życia, wzmacnianie zdrowia psychicznego młodzieży, przeciwdziałanie uzależnieniom oraz budowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw społecznych. Organizatorzy podkreślają, że współczesna młodzież potrzebuje przestrzeni do rozmowy, wsparcia i edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, bezpieczeństwa oraz profilaktyki uzależnień.
Wydarzenie skierowane było do uczniów Zespołu Szkół w Miliczu oraz młodzieży szkół ościennych. Program przygotowano w taki sposób, aby w atrakcyjnej i angażującej formie przekazać młodym ludziom wiedzę dotyczącą zdrowia, odpowiedzialnych wyborów życiowych oraz radzenia sobie z trudnościami i presją społeczną.
Jednym z głównych punktów programu był występ Grzegorza Stępnia – multiinstrumentalisty, wokalisty i basisty zespołu Oddział Zamknięty. Artysta zaprezentował program profilaktyczny „Twoje życie – Twój beat”, w którym poprzez muzykę i osobiste doświadczenia mówił o sile pasji, odpowiedzialności i dokonywania właściwych wyborów. Uczestnicy wydarzenia mogli również obejrzeć pokaz pana Łukasza Bazylewicza, znanego jako „Pan Skakanka”, promującego aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.
W trakcie wydarzenia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na spot profilaktyczny pt. „Młodzi, świadomi – silni”, którego celem było promowanie wśród młodzieży świadomych wyborów, zdrowego stylu życia oraz profilaktyki uzależnień i zdrowia psychicznego. Laureatami zostali:
- I miejsce – klasa 2 TIE
Nagroda: wyjazd klasowy do kina.
- II miejsce – klasa 1 BB
Nagroda: wyjście klasowe na kręgle. - III miejsce – klasa 1 TES
Nagroda: wyjście klasowe na kręgle. - Wyróżnienie – klasa 3 TI
Nagroda: wyjście klasowe na pizzę.
Nagrodzone spoty wyróżniły się kreatywnością, wysokim poziomem zaangażowania uczniów oraz wartościowym przekazem profilaktycznym skierowanym do młodzieży.
Szczególne miejsce podczas wydarzenia zajęły strefy edukacyjne i profilaktyczne przygotowane przez szkołę, specjalistów, instytucje oraz organizacje wspierające działania na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa młodzieży. Uczniowie mogli skosztować zdrowych przekąsek, skorzystać z konsultacji, warsztatów, pokazów oraz materiałów edukacyjnych przygotowanych między innymi przez: uczennice Technikum Hotelarstwa Zespołu Szkół pod opieką pani Sylwii Mikrut, uczniowie Technikum Informatycznego Zespołu Szkół pod opieką pana Krzysztofa Gila, ULKS „Bizon”, Stowarzyszenie Abstynenckie „Abstynent”, Milickie Centrum Zdrowia Psychicznego, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Miliczu, Powiatowe Centrum Edukacyjne i Psychologiczno-Pedagogiczne w Miliczu, Komendę Powiatową Policji w Miliczu, Ochotniczą Straż Pożarną w Gądkowicach, Centrum Słuchu Audika Milicz, Wojskowe Centrum Rekrutacyjne we Wrocławiu, Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą „Szukamy i Ratujemy” z Ostrowa Wielkopolskiego, „Miody z Kotlarki”, Cogito-Med z Kalisza, dietetyków Lidię Joksz i Grażynę Białek, GKS Fighter Milicz oraz zwierzaki z przedsiębiorstwa pani Doroty Bohuckiej-Rzechonek „PrzytulAlpaki ” i „ Zagrody Edukacyjno-Profilaktycznej Basak” .
Dodatkowymi atrakcjami były: terenowa gra profilaktyczna organizowana przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą „Szukamy i Ratujemy”, zajęcia edukacyjno-profilaktyczne prowadzone przez specjalistę ds. uzależnień Annę Taniukiewicz oraz wspólny bieg „Parami po zdrowie”, promujący aktywność fizyczną, zorganizowany przez pana Łukasza Lombarskiego.
Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie ma nie tylko charakter edukacyjny, ale również integracyjny i społeczny. To okazja do budowania relacji, wzmacniania poczucia wspólnoty oraz pokazania młodzieży, że zdrowie psychiczne i fizyczne są równie ważne jak sukcesy edukacyjne.
Realizacja przedsięwzięcia możliwa była dzięki wsparciu sponsorów wydarzenia, wśród których znaleźli się: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Miliczu, Urząd Gminy w Miliczu, Bank Spółdzielczy w Miliczu, Tarczyński S.A., firma Brökelmann, Stowarzyszenie Abstynenckie „Abstynent”, Grupa Kosz oraz Aleksandra Gul-Kępska.
III Edycja Dnia Profilaktyki Uzależnień i Promocji Zdrowia „Młodzi, świadomi – silni” to przykład nowoczesnej edukacji profilaktycznej, która poprzez dialog, aktywność i współpracę wzmacnia młodych ludzi i pomaga im świadomie budować bezpieczną przyszłość.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaproszonym szkołom za tak liczną obecność oraz wspólnie spędzony czas podczas naszego wydarzenia.
-
Kontakt
Adres pocztowy: ul.Trzebnicka 4
56-300 MiliczTelefon/fax: 71 3840350 E-mail: sekretariat@zsmilicz.eu Strona WWW: www.zsmilicz.eu Facebook: www.facebook.com/ZSwMiliczu -