Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu

Dzień Profilaktyki Uzależnień i Promocji Zdrowia - relacja

29 maja odbyła się w naszej szkole I Edycja Dnia Profilaktyki Uzależnień i Promocji Zdrowia, która rozpoczęła się piosenką Ewy Farnej pt „No Nie” w wykonaniu pani Agnieszki Panek.

Tym artystycznym akcentem wprowadziliśmy w nastrój wydarzenia przybyłych gości: panią Starostę Dorotę Folmer, pana Bartłomiej Szmigla Przewodniczącego Rady Miejskiej w Miliczu i Prezesa klubu ULKS „ Bizon”, panią Annę Połubek Prezesa Polskiego Czerwonego Krzyża Oddziału Rejonowego w Miliczu oraz panią Adriannę Franc Kierownika Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, pana Piotra Ciesielskiego Prezesa Stowarzyszenia Abstynenckiego Abstynent, pana Aleksandra Szczepańskiego specjalistę w zakresie szkoleń w obszarze uzależnień, panią Magdalenę Gościniak-Stojewską Kierownika Milickiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Miliczu, panią Dorotę Płóciennik Dyrektora Centrum Profilaktyki i Terapii Psychiatrycznej SALUS, panią Paulinę Nowak starszego asystenta ds higieny dzieci i młodzieży  Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Miliczu, panią psycholog Bożenę Ośko przedstawiciela Powiatowego Centrum Edukacyjnego i Psychologiczno-Pedagogicznego w Miliczu, panią Ewelinę Dudę dietetyka klinicznego w Miliczu, panią Aleksandrę Piłaszewicz młodszą aspirant Komendy Powiatowej Policji w Miliczu, pana Patryka Łuczaka przedstawiciela Ochotniczej Straży Pożarnej w Gądkowicach.

         Pan dyrektor Ryszard Lech powitał wszystkich zgromadzonych gości  oraz przybyłych uczniów wraz z nauczycielami, cytując najsłynniejszego poetę polskiego renesansu Jana Kochanowskiego  „ Szlachetne zdrowie...” jednocześnie życząc wszystkim dużo zdrowia.

         Z okazji Dnia Profilaktyki Uzależnień i Promocji Zdrowia ogłoszono konkurs na zakładkę do książki o tematyce uzależnień i promocji zdrowia wśród klas  pierwszych i drugich. Komisja w składzie: wicedyrektor pani Alina Iskrzycka, wicedyrektor M. Łakiewicz, nauczycielka pani Anna Horała, pani Katarzyna Szydłowska oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Miłosz Musielak z uwagą obejrzała wszystkie prace.

         Pan Dyrektor Ryszard Lech wręczył nagrody za zajęcie:

  • III miejsca i nagrodę  w postaci wyjścia na pizzę do Pizzerii Milano  klasie 1 TI
  • II miejsca i nagrodę w postaci wejściówek na basen Milicka Fala klasie 2 BB
  • I miejsca i nagrodę w postaci  wyjścia na kręgle do Restauracji Piętro klasie 1 TH.

         Następnie uczniowie naszej szkoły wraz z  zaproszonymi gośćmi mieli możliwość wysłuchania wykładu specjalisty ds. profilaktyki uzależnień pana Aleksandra Szczepańskiego.

         W drugiej części wydarzenie przeniosło się na szkolny dziedziniec, gdzie wykwalifikowani specjaliści z zakresu profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego, przygotowali strefy edukacyjne i profilaktyczne. Zachęcając młodzież do korzystania z ich wiedzy i doświadczenia. Wskazywali możliwe działania skierowane na utrzymanie dobrostanu psychicznego w postaci konsultacji specjalistycznych, zdrowych nawyków żywieniowych, aktywnego trybu życia oraz nie używania  substancji psychoaktywnych.

         W wydarzeniu wzięła udział cała społeczność szkolna oraz zaproszone klasy z I Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Leśnego w Miliczu.