W ramach projektu "Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” LEONARDO DA VINCI siedmioro uczennic klasy III technikum hotelarskiego odbyło czterotygodniowe praktyki w Forli we Włoszech pod opieką nauczycielki Anny Horały-Sekuradzkiej.

Dziewczyny po długiej podróży zostały przywitane przez koordynatorów projektu Noemi Caputo oraz tłumaczkę Annę Cychosz. Uczennice w czasie tego spotkania poznały akademik Casa a Forli oraz zasady panujące w akademiku, następnie otrzymały klucze od swoich dwu i trzyosobowych pokoi z łazienkami. Pierwszy dzień pobytu miał charakter organizacyjny. Dziewczyny otrzymały bilety, umożliwiające im korzystanie z komunikacji miejskiej, następnie wraz z koordynatorami projektu udały się do miejsc pracy, gdzie poznały właścicieli hoteli oraz dowiedziały się jaki jest zakres ich obowiązków oraz kiedy zaczynają pracę.

Uczennice odbyły praktyki w hotelach 3 gwiadkowych w miejscowości Forli i Cesena. Praktykantki zatrudnione były na różnych stanowiskach. Jako kelnerki, pokojówki , recepcjonistki poznawały tajniki pracy w hotelu, obsługi gości hotelowych oraz zwyczaje panujące w hotelach.

W czasie wolnym dziewczyny brały udział w intensywnym, dwugodzinnym kursie języka włoskiego prowadzonego przez Francescę Fiorentini. Po kursach miały możliwość uczestnictwa w spotkaniach międzykulturowych, na których poznały ludzi z całej Europy. Czas wolny praktykantki spędzały również zwiedzając miasto Forli oraz okoliczne miasteczka Bertinoro, Forlimpopoli. W ramach projektu dziewczęta uczestniczyły w wycieczce kulturoznawczej do Rawenny, miasta słynącego z mozaiki oraz wielu zabytków, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W ostatnich dniach praktyk dziewczęta otrzymały od swoich pracodawców uzupełnione dokumenty oraz opinię dotyczącą przebiegu praktyk. Na spotkaniu pożegnalnym z koordynatorami projektu uczennice otrzymały certyfikaty oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu języka włoskiego. Dziewczęta podziękowały pracownikom UNISERU za współpracę oraz możliwość zdobycia nowych doświadczeń zawodowych, jakie mogły osiągnąć dzięki praktykom.

Na wycieczce do Ravenny ...

 

... i w pracy