Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dnia 8 maja 2017 r. grupa z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu wyjechała na trzy tygodniowy staż do Magdeburga w Niemczech. Uczestnicy praktyk spotkali się na parkingu przed szkołą, gdzie czekał na nich opiekun, Pan Ireneusz Kaliciński. Podróż trwała około 10 godzin, ponieważ były utrudnienia komunikacyjne.

  • M0

Na miejscu czekało na nas kierownictwo hotelu- Katrin Pokladek i Daniel Stein. Zostaliśmy zapoznani z zasadami bhp oraz regulaminem hotelu, poznaliśmy grafik pracy na pierwszy tydzień. Czas pracy podzielony był na 3 zmiany: 1- od 7:00 do 14:00, 2- od 14:00 do 20:00 oraz tzw. „Housekeeping” od 8:00 do 15:00. Na stanowisku kucharzy było 9 uczniów oraz 13 hotelarzy.

Pierwszy tydzień był bardzo pracowity, na koniec tego tygodnia mieliśmy warsztaty z owoców morza oraz z kuchni śródziemnomorskiej. W drugim tygodniu odbył się rejs po rzece Łaba oraz zwiedzanie zabytków w Magdeburgu. W czasie tego tygodnia odbyły się dwa kolejne warsztaty: z kawy (część teoretyczna) oraz z koktajli (część teoretyczna i praktyczna). W ostatnim tygodniu byliśmy w hurtowni artykułów spożywczych „METRO” oraz pojechaliśmy zwiedzić zabytki w Lipsku. Dwa dni przed wyjazdem do domu odbyła się uroczysta kolacja, podczas której odbyło się wręczenie certyfikatów. Podróż powrotna do domu trwała około 8 godzin.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z praktyk i jeśli byłaby możliwość, aby pojechać na staż do innego kraju chętnie byśmy skorzystali z takiej możliwości.

Aleksandra Jach, Wiktoria Korzeniowska