7 marca br. odbył się XI Powiatowy Konkurs Ojczyzna Polszczyzna. Tegorocznym organizatorem była nasza szkoła, a w zmaganiach wzięły udział pięcioosobowe drużyny z I LO, ZS oraz ZSL.

Konkurs składał się z dwóch części: indywidualnej i zespołowej. W pierwszej części uczestnicy rozwiązywali zadania przygotowane w programie komputerowym. Za pomocą myszki i klawiatury odpowiadali na pytania z m.in. gramatyki, frazeologii czy ortografii.

W drugiej części drużyny walcząc o zwycięstwo, mierzyły się z zasadami interpunkcji, ustalały poprawną budowę zdań, a także tworzyły zdania, w których wykrzykniki, zaimki, partykuły miały pełnić różne funkcje składniowe. Rywalizacja była bardzo zacięta, a wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, co przełożyło się na znakomite wyniki.

Po podliczeniu punktów w rywalizacji zespołowej grupa z naszej szkoły w składzie: Kamila Małysz, Alicja Kembłowska, Monika Włodarczyk ( 1TE ), Zuzia Kurzawska ( 1AL ), Jakub Łuczak ( 2TIA ) zajęła 2. miejsce, pokonując ZSL (3. miejsce). Zwycięska drużyna z I LO była lepsza o zaledwie 2 punkty.

W rywalizacji indywidualnej 1. miejsce zajął Łukasz Tokar ( I LO ), 2. miejsce Adam Jaskulski ( I LO ), a 3. nasz reprezentant Jakub Łuczak. W nagrodę uczestnicy otrzymali odpowiednio tablet, głośnik oraz profesjonalne słuchawki. Drużyny nagrodziliśmy dyplomem oraz statuetką.

Barbara Barszczewska