W Ośrodku Akademii Wiedzy Koniecznej LOWE funkcjonującym przy Zespole Szkół im. T. Kościuszki odbył się finał gry społecznej, który oparty był o zasady popularnego programu telewizyjnego: drużyny mierzyły się ze sobą w pojedynku na gotowanie. 21 marca 2018 o godz. 16:00 w Centrum Edukacji Ekologicznej koordynatorka projektu Magdalena Mazik – Gorzelańczyk oraz inspiratorka Anna Horała serdecznie przywitały 3 drużyny pań (i jednego pana), które zdecydowały się zaprezentować swój warsztat kulinarny: „fartuchy brązowe” - Brapoja z Potaszni, „fartuchy niebieskie” - Słoneczka ze Stawca i „fartuchy zielone” - Zielone dziewczyny z Milicza. Zadaniem zespołów było współzawodnictwo w trzech konkurencjach. Pierwsza polegała na nakryciu i dekoracji stołu w klimacie Świąt Wielkiej Nocy. Drugą było ugotowanie zupy oraz przygotowanie deseru, a w trzeciej uczestnicy i uczestniczki mogli wykazać się wiedzą na temat Doliny Baryczy. Na wykonanie wszystkich konkurencji zespoły miały ok. 2 godzin.

Wyboru najlepszej drużyny dokonano w składzie komisji - Joanna Kowalewska, Agnieszka Głogosz i Marta Kowal – Kaczmarek. Jurorki obserwowały pracę drużyn, dopytywały, smakowały i na koniec profesjonalnie oceniły smak, wygląd i sposób przygotowania dań oraz dekoracje stołu. Ponadto zgromadzona w sali publiczność głosowała po degustacji poprzez wrzucanie do szklanych pojemników żetonów dla drużyny, którą uznała za najlepszą. Po quizie wiedzy o Dolinie Baryczy komisja odczytała wyniki i uzasadniła swoje przyznane punkty. Zwycięska okazała się drużyna „brązowych fartuchów” ze Stawca, która ugotowała zupę brokułową z serem na bulionie mięsnym i przygotowała deser złożony z dwóch rodzajów musów owocowych z bitą śmietaną i biszkoptami. Każda z drużyn otrzymała pamiątkową statuetkę z podziękowaniem za udział oraz nagrody w postaci lokalnych produktów z Doliny Baryczy. Z przebiegu gry powstanie film, który promował będzie rozwijanie kompetencji społecznych.

Gra społeczna zamykała pierwszy etap projektu Akademii Wiedzy Społecznej przy Zespole Szkół. Partnerem przedsięwzięcia jest Fundacja Kształcenia Zawodowego i Międzykulturowego „Faveo”, a liderem Politechnika Wrocławska. W ramach Akademii w szkole odbył się szereg warsztatów dla dorosłych, m.in. florystyczne, zielarskie, językowe, artystyczno-kulturalne, medialne, a także kursy - baristyczny, wizażu, obsługi kos, pił i wózków spalinowych, carvingu. Łącznie w zajęciach Akademii w okresie od listopada 2017 do marca br. udział wzięło blisko 200 mieszkańców Milicza i okolic. Projekt finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, dzięki czemu wszystkie formy edukacyjne dostępne były bezpłatnie.