10 listopada, na małej sali gimnastycznej, uczniowie klasy ITES wraz z wychowawcą p. Kamilą Bień, przygotowali apel, na którym uczczono Święto Niepodległości, a także Patrona Zespołu Szkół - Tadeusza Kościuszkę.

 

  • SN1

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu przez uczniów Gimnazjum IT- Macieja Kubika i Maję Wojciechowską, przypomniano najważniejsze dokonania Polaków, prowadzące do odzyskania niepodległości. Gimnazjaliści, w duecie, wykonali także piosenkę Jacka Karczmarskiego pt. Mury.

Następnie uczniowie zaprezentowali biografię naszego Patrona, która była wzbogacona prezentacją multimedialną. Jej tematem było życie i działalność patriotyczna Tadeusza Kościuszki. Prowadzący przygotowali także wiele ciekawostek na temat naczelnika insurekcji.

Na koniec nagrodzono uczennicę klasy III TI- Jowitę Gierlik, która miesiąc wcześniej została wyróżniona w konkursie plastycznym Kościuszko w obrazach, organizowanym przez jedną z wrocławskich szkół. Praca Jowity zobaczyliśmy podczas prezentacji na apelu. Innym nagrodzonym uczniem był Jakub Łuczak z kl. ITI, który zajął I miejsce w organizowanym tego właśnie dnia konkursie historycznym Drogi Polski do niepodległości.

Wzbogaceniem obchodów Święta Niepodległości były gabloty, przygotowane specjalnie na tę okazję, w których znajdowały się kopie dokumentów poświęconych Tadeuszowi Kościuszce. Zostały one pozyskane przez polonistkę p. Kamilę Bień, w ramach współpracy z Biblioteką Kórnicką, która jest filią Biblioteki Narodowej w Poznaniu. Pomysł pozyskania dokumentów związanych z Kościuszką, narodził się podczas wycieczki zorganizowanej dwa lata wcześniej, w której uczestniczyli uczniowie jednej z klas technikum informatycznego. Gabloty wraz z śladami po Tadeuszu Kościuszce można oglądać w szkolnej bibliotece. Tablice ukazujące kopie dokumentów, dotyczące naczelnika insurekcji, znajdują się również na I piętrze. Serdecznie wszystkich zapraszamy do obejrzenia wspomnianych dokumentów i refleksji.

Uczniowie, którzy wzięli udział w apelu: Kinga Andrzejewska, Ada Juśkiewicz, Kamila Karaszkiewicz, Kamil Michalak, Gabrysia Nacewicz, Ola Noga, Ola Sarniecka, Ola Szostak Patrycja Trojanowska, Paulina Tarka, Wiktor Korzeniowski, Maciej Kubik, Maja Wojciechowska.