Powiedzenie „obyś żył w ciekawych czasach” to stare chińskie przysłowie i nie jest bynajmniej życzeniem nadejścia dobrych czasów, lecz przekleństwem, trwożnym komentarzem do tego, co się dzieje. Trudno nie zauważyć, że dziś to zdanie jest najbardziej adekwatnym komentarzem do obecnej sytuacji. W historii tej szkoły nigdy nie żegnaliśmy w ten sposób maturzystów. Od miesiąca komunikujemy się ze sobą na odległość, wiedząc, że nie zastąpi to prawdziwej nauki i tego, co jest solą nauczania: bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, wymiany zdań, dyskusji. „Dżuma” Alberta Camusa, którą niedawno omawiałem ze swoją klasą, choć jest powieścią parabolą, dziś ma wymiar przejmująco dosłowny. Zapamiętajcie z niej zwłaszcza zdanie, że „ludzie raczej są dobrzy niż źli” i że „zło na świecie płynie najczęściej z niewiedzy”. Uzbrojeni w wiedzę i umiejętności twórzcie lepszy świat. Potrzebuje on waszej energii i empatii. Niech mi będzie wolno też osobiście pożegnać pierwszą absolwentkę Społecznego Gimnazjum „IT” , która ukończyła z wyróżnieniem nasze liceum, Dorotę Gradzik. Spędziła w murach naszej szkoły 6 lat, a jej świadectwo jest dowodem na to, że nie był to czas zmarnowany. Powodzenia!

dyrektor Ryszard Lech